Як зміцнити імунітет і не нашкодити: поради імунолога

“Дайте мені щось для імунітету!” — цю фразу часто тепер доводиться чути працівникам аптек. “Мода” на ті чи інші ліки сприяє попиту на них, однак чи принесуть вони користь, чи лише витягнуть гроші — питання актуальне. Шукати відповідь нам допомагав обласний клінічний імунолог, завідувач курсу клінічної імунології та алергології ТНМУ ім. Я. Горбачевського, доцент Ігор Господарський.

Вітаміни: скільки та в якому вигляді

Значною мірою ослаблення організму залежить від того, чи є в нас достатньо вітамінів, зазначає лікар.- Відкоригувати запаси вітамінів можна в більшості випадків і самому, без спеціальної консультації лікаря.  І для людей, які не мають алергії на медикаменти, вибір препаратів залежить від грошей, а не від інших факторів.

Ігор Господарський радить використовувати вітаміни з мікроелементами, бо лише надходячи в організм разом, вони включаються в склад ферментних систем і забезпечують нормальний обмін речовин, нормальне функціонування різних систем в організмі, в тому числі імунної. А самі лише вітаміни такого впливу не мають.

Окрема засторога, за словами лікаря, є лише щодо вітамінних комплексів з активними добавками.

Наприклад, є комплекси вітамінів із женьшенем, які підвищують тонус судин, обмін речовин. Такі препарати імунолог радить використовувати лише за призначенням лікаря. Бо їх не можна приймати людям, які мають схильність до підвищеного артеріального тиску. Крім того, ці вітаміни мають особливі рекомендації щодо прийому – їх можна приймати лише вранці, а не в другій половині дня, а тим більше – не на ніч.

Ще є препарати вітамінів із пилком, маточним молочком, прополісом. Звичайно, такі природні добавки покращують обмін речовин, але вони протипоказані тим, хто має алергію на мед чи інші продукти бджільництва, зазначає лікар.

І крім вітамінних препаратів, потужні фітонциди часника і цибулі ніхто не відміняв, наголошує медик – вони є смертельно небезпечними для більшості вірусів.

Важливість корисних бактерій

Людина вразливіша до вірусів, якщо в неї порушений мікробний склад в кишечнику, наголошує імунолог. Ще донедавна медики називали це явище дисбактеріозом, а тепер – дисбіозом. Тому, коли Ви від лікаря почуєте нове слово, то це означає те саме – порушений баланс корисних і шкідливих бактерій.

В організмі людини живе більше бактерій, ніж є клітин у всьому організмі, – зазначає Ігор Господарський. – Це величезні колонії, які допомагають перетравлювати їжу, синтезувати вітаміни, у першу чергу – вітаміни групи В і К, які допомагають у виробленні певних факторів імунітету і захищають нас від шкідливих мікроорганізмів.

Але це відбувається за тих умов, коли є якісний склад бактерій і вони працюють на людину, пояснює лікар. Коли баланс порушено через хворобу, прийом антибіотиків, дієту, стреси – бактерії працюють на себе, а не на людину, обкрадають її у вітамінах, мікроелементах. Тобто, ситуація змінюється з точністю до навпаки. Знову ж таки – це ситуація, яку подібно до гіповітамінозу, в принципі, можна відкоригувати самостійно. – Можна споживати більше кисломолочних продуктів із корисними бактеріями, а за погодженням з лікарем – пробіотики, – зазначає лікар. – Треба своєчасно відкоригувати склад бактерій після прийому антибіотиків, бо потім це може закінчитися серйозними проблемами з боку органів травлення, імунітету, навіть виникненням алергічних реакцій.

З тепла – в ополонку

Ігор Господарський на власному прикладі переконався, що загартування є чи не найкращим засобом, що рятує від грипу. Він вже кілька років плаває за будь-якої погоди в гідропарку. Але наголошує – загартовування має бути грамотним.

Якщо це молода людина, яка має хороший запас здоров’я, ентузіазму і оптимізму, то можна розпочинати загартовування і на Водохреща, зазначає Ігор Господарський. Але для більшості людей старших, дітей і підлітків набагато краще підходить загартовування за правилами – треба все робити поступово і без перерви.

Можна починати обтиратися рушником, змоченим у холодній воді, можна робити короткочасні занурення ніг у  холодну воду, поступово зменшуючи її температуру, починаючи від температури тіла до реальної температури холодної води з-під крана. Комусь підійде контрастний душ, який поступово підготує до обливання холодною водою – спочатку вдома, а потім на вулиці. Таким чином можна поступово дійти до плавання в водоймах на вулиці, за будь-якої погоди.

Вакцинація: варто чи ні

Вакцина захищає лише від того вірусу, від якого ви щепилися, – зазначає Ігор Господарський. – На наступний рік приходить інший штам вірусу і людина залишається незахищеною. Більше того, протягом року з’являються дикі штами вірусів, які не враховані у вироблених вакцинах, і проти них не створюється імунітету.

Звісно, зараз під час пандемії коронавірусу, вакцинація є чи не єдиною можливістю вберегти себе від COVID-19. Але, знову ж таки, потрібно пам’ятати, що чим слабша наша імунна система, тим вона вразливіша до будь-якого захворювання.

Тому корекція балансу бактерій, вітамінів та загартовування сумарно є навіть ефективнішим, ніж вакцина. А крім того, ці заходи захищають від більшості вірусів. На фоні ослабленого організму, через малу кількість вітамінів та порушення балансу бактерій, навіть якісна вакцина не забезпечить захисту, – підсумував Ігор Господарський.

Тому про підтримку імунної системи слід пам’ятати завжди, незалежно від пори року чи пандемії коронавірусу.