Як католики відзначатимуть Великдень у Тернополі

Великдень – одне із головних свят християн у всьому світі. Цього дня віруючі радіють Воскресінню Ісуса Христа.

Цьогоріч католицький Великдень припадає на 4 квітня, майже на місяць раніше ніж у християн Східного обряду, які відзначатимуть це свято 2 травня. Як готуються до Воскресіння Господнього католики у Тернополі, розповів настоятель костелу Божого милосердя і Божої Матері Неустанної Помочі Анджей Маліг.

Підготовка до Великодніх свят розпочинається з початком Великого посту, а саме – у Попільну середу.

«Ми спалюємо вербні гілки та гілки пальм, які були освячені торік. Під час Літургії, після читання Євангеліє, відбувається його освячення, а потім отець сипить попіл на голову парафіянам зі словами: «Навертайтеся і вірте в Євангеліє». Цей обряд встановлений церквою. Ним церква просить про дух покути для людини, яка його приймає», – розповів отець Анджей.

Католики перші чотири тижні посту більше зосереджують увагу на наверненні, а два останніх – призначені для роздумувань про Страсті Христові.

У костелі відбувались традиційні, у час посту, відправи.

«Упродовж всього посту, ми тричі на тиждень молимось Хресну Дорогу – в неділю, середу та п’ятницю, – каже настоятель костелу. – Другим Набожеством у Великий піст є “Гіркі Жалі” — це збірка пісень про Страсті Христові, які співають кожної неділі Великого Посту».

У Великий четвер, під час відправи, католики згадують Таємну Вечерю, яка стала останньою для Христа. Під час неї відбулося встановлення таїнств Євхаристії та Священства.

«Зазвичай у четвер ввечері у нас святкова Літургія. На її завершення ми завжди переносили Святі Дари в імітовану в’язницю, на знак того, що Ісуса в цей вечір спіймали, аби стратити. Але у зв’язку з пандемією, вже другий рік поспіль, ми не проводитимемо цього обряду”, – зауважує отець.

Страсна п’ятниця – це найсумніший день, бо тоді помер на хресті Ісус. Цього дня в храмах вівтар повністю оголений: без розп’яття, свічок та інших атрибутів. Християни дякують Богу за те, що пожертвував, заради людства своїм єдиним сином.

У Тернополі в костелі до цього дня готуються заздалегідь. Ще на початку тижня оформили Господній гріб, який відкриють у п’ятницю.

У цей день відправа розпочинається з Хресної Дороги, після якої, відбувається Літургія Слова. Особливими під час такої служби  є особливими дві речі: опис Страстей Господніх за Євангелієм від святого Йоана, і Вселенська молитва вірних. Під час неї зачитують десять закликів. Минулого року, каже настоятель костелу, додали ще один – заклик на припинення пандемії коронавірусу.

«Потім розпочинаємо другу частину відправи –  адорацію Христа, під час якої, священник співає, а парафіяни підходять до нього, цілують хрест і поклоняються. Цьогоріч люди підходитимуть і лише вклонятимуться. Третя частина відправи – причастя. Четверта – перенесення дарів до гробу», – зазначає отець Анджей Маліг.

Освячуватимуть великодні кошики у костелі в суботу, з 10:00 ранку до 9:00 вечора. Настоятель запевняє, що карантинних вимог дотримуватимуться, йдеться і про дистанцію, і засоби індивідуального захисту.

Кульмінаційним пунктом Пасхального Тридення є Надвечір’я Пасхи. Його святкують також у суботу. Цього дня отці проводять обряд благословення вогню. Традиційно, у храмі священник розпалює Пасхал – велику воскову свічку, яка символізує Христа.

Пасхальна служба є особливою – вона передбачає велику кількість читань зі Старого та Нового Завітів. А в найурочистіший моментом Великодньої служби священник сповіщає «Христос воскрес!», а всі присутні відповідають «Воістину воскрес!». На завершення відправи, отець кропить парафіян освяченою водою.

Через пандемію, усі святкові відправи відбуватимуться з дотриманням обмежень, отець Андрій зазначає, цього року храм може прийняти більше віряни, адже обмеження, у порівнянні з минулим роком, лояльніші.