У США вперше показали документальний фільм про Андрея Шептицького

У Філадельфії вперше у Сполучених Штатах показали документальний фільм «Андрей Шептицький: актуальне», до організації віртуального показу якого долучилася Ліга Українців Католиків у США.

Про це повідомив Укрінформ

Прем’єра відбулася під час семестру весняних викладів Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США та Осередку праці Наукового Товариства ім. Шевченка у Філадельфії у співпраці з Українською Католицькою парафією Благовіщення Пресвятої Богородиці в Мелровз Парк (штат Пенсильванія).

«Кінострічка представляє діяльність митрополита Андрея Шептицького, започаткування і підтримку різних інституцій  у першій половині ХХ століття, та актуальність даних установ у сьогоденні. Благодійність, пожертвування, збереження української художньої спадщини та допомога ПЛАСТУ – це не єдині здобутки Митрополита Шептицького. Аби повністю описати усе, що він зробив для України, автори кінострічки зібрали істориків, лікарів, художників та всіх дотичних до ідей Шептицького людей. Фільм має на меті показати, як введені митрополитом Андреєм ініціативи діють у сучасному світі, і які висновки можемо робити для майбутнього духовно-культурного розвитку нашої держави», – йдеться в повідомленні.

Зауважується, що попри те, що це документальний фільм, присутні його переглянули на одному диханні. Кінострічка розпочалася з біографії самого Митрополита, а згодом розповіла про його громадську діяльність. Мало хто знав, але ідею створення Українського католицького університету запропонував саме Андрей Шептицький. Також він матеріально та духовно підтримував пластунів, українських художників та лікарів. Митрополит був великим благодійником й поціновувачем українського мистецтва та іконопису. Відтак скуповував та колекціонував ікони та картини. Після нього залишився величезний спадок не лише різноманітних експонатів, а й духовних настанов.

«Це фільм для людини, яка живе у ХХІ столітті, — розповів автор фільму Михайло Перун, доцент УКУ і керівник фундації «Андрей». — Історична ретроспектива про те, що було створене чи підтримане Митрополитом, і діє сьогодні. Ми взяли чотири його проєкти, кожен із яких — цілий напрямок суспільного життя: Національний музей мистецтв, Український католицький університет, скаутська організація „Пласт“ та Шпиталь (чи „Народна лічниця“). Сьогодні у Національному музеї можна побачити українську ікону, збережену завдяки Митрополиту. Сучасний УКУ — прогресивний університет, де є богословські студії, але й школи бізнесу, журналістики тощо. „Пласт“ — потужний фундамент молодіжної політики як сто років тому, так і тепер: у ті часи українці в Галичині не мали державності, тому так важливо було підтримати інституції, які займалися вихованням юнацтва і молоді — такі, як „Пласт“. І — Народна лічниця. На початку минулого століття українці в Галичині не мали своєї лікарні, де б вони могли отримати доступну медичну допомогу. Так з’явилася ініціатива лікарів-українців, яку очолив доктор Озаркевич — створити першу невелику амбулаторію. Пізніше, за підтримки Митрополита Андрея, була створена Народна лічниця…»

Над стрічкою працювали композитор – Олександр Козаренко, сценарист – Святослав Козак. Фільм створений Благодійною організацією «Фундація – «Андрей» до 155-ліття від дня народження Праведного Митрополита.

Нагадаємо, у Нідерландах у дату незаконного референдуму в Криму показали український фільм «Вибір» про вибір та трагедію як окремої людини, так і всієї країни.