Булінг у школах Тернопільщини: чи є така проблема та як її вирішують

Приниження та образи перед усім класом, псування особистих речей чи висміювання в соціальних мережах – все це є проявом булінгу, який трапляється не лише між школярами, а й учнями та педагогами.

Як часто трапляються випадки булінгу в навчальних закладах Тернопільщини та як вирішують такі ситуації розповіла начальниця управління освіти і науки Тернопільської ОДА Ольга Хома.

Як пояснює чиновниця, відповідає за випадки кривдження однолітків чи педагогів у школі, в першу чергу, класний керівник та керівництво навчального закладу.

«Класний керівник призначається не лише, щоб стежити за рівнем навчання учнів, а й за стосунками у класі. Він перший повинен розпізнати будь-який сигна, щодо поганого поводження над учнем, чи навіть педагогом».

Питання булінгу, першочергово, вирішують на педагогічних нарадах, каже начальниця управління.

«Лише у випадку, якщо керівництво закладу не взмозі самостійно вирішити проблему, здійснюється службове розслідування. Скликається нарада обласного управління, на яке запрошують також і керівництво навчального закладу, постраждалого і кривдника. Якщо це діти, то ми запрошуємо їхніх батьків. Також, якщо булінг відбувся зі сторони педагога, ми виголошуємо догану, – додає Ольга Хома. – Можливе навіть звільнення працівника, все залежить від ситуації».

Ольга Хома пояснює, догана тягне за собою зняття надбавок і преміальних, залишається лише “голий” оклад. На який період діятиме санкція, вирішує місцеве управління освіти. Це може бути і до шести місяців.  Начальниця обласного управління освіти також додає, що рішення про догану директору школи приймає безпосередньо місцевий орган влади, а вона може лише рекомендувати. Це пов’язано зі змінами у структурі облдержадміністрації, у зв’язку з ліквідацією райдержадміністрацій.  Відтак, багато функцій, які раніше мало обласне управління освіти, зокрема, нагляду і контролю, на даний час з нього зняті. Залишилося галузеве підпорядкування.

Проте існують ситуації, які не може вирішити навіть службове розсідування, тоді їх напрявляють до суду.

«За два роки на Тернопільщині до суду було направлено три випадки цькування у навчальних закладах області. У трьох випадках – перед суддею відповідали батьки кривдників. Суд справедливо виніс вирок – усі вони оплатили штрафи, – каже Ольга Хома. – Ці випадки навчили батьків відповідальніше ставитися до таких ситуацій, тому цькування у цих випадках припинилися».

Також начальниця обласного управління освіти і науки зазначає, частіше випадки булінгу фіксують в обласних центрах, де батьки та педагоги краще ознайомлені зі своїми правами. Практика показує, що в невеликих сільських школах такі питання часто замовчуюють, адже бояться наслідків.