Для вступу на державну службу вимагатимуть сертифікат на знання державної мови

З 16 липня 2021 року для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати сертифікат можна за результатами спеціального іспиту. Відповідальною за процес іспитування є Національна комісія зі стандартів державної мови, що визначено законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Національна комісія зі стандартів державної мови оприлюднила зразок іспитової роботи для отримання сертифікату про рівень володіння державною мовою, іспит складатиметься з письмового та усного блоків.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомляє практичний журнал з питань публічної служби «Держслужбовець».

«Комісія оприлюднила зразок іспитової роботи, основне призначення якої – визначення рівня володіння державною мовою з боку осіб, які претендують на обрання чи призначення на посади і зобов’язані застосовувати українську мову під час виконання службових обов’язків. Звертаємо увагу претендентів, що іспит складається з двох блоків – письмового й усного», – йдеться у повідомленні

Завдання письмового блоку передбачають виконання таких частин роботи: «Культура мови», «Читання» та «Письмо». У частинах «Культура мови» (24 тестові завдання) та «Читання» (20 тестових завдань) претендентам пропонуватимуть виконати тестові завдання, які перевіряють уміння застосовувати українську мову в умовах службової комунікації.

Також перевірятимуться дотримання норм української літературної мови; вміння використовувати мовні стратегії для реалізації комунікативних намірів (запитання, зауваження, побажання, пропозиція, відмова, протест, співчуття, …); вміння розуміти загальний зміст і деталі прочитаного тексту, критично осмислювати прочитане.

У частині «Письмо» претенденти будуть виконувати одне завдання відкритого типу, згідно з яким необхідно прослухати аудіозапис, написати переказ почутого тексту й висловити своє ставлення до теми. Створений текст має містити не менше 100 слів. Цю частину іспиту перевірятиме екзаменатор.

Під час частини іспиту «Говоріння» претендент матиме можливість показати вміння спілкуватися на різні теми, не прив’язані до вузького професійного спрямування. Це не означає, що в межах запропонованої теми для розмови претендент не зможе торкатися питань зі сфери власних професійних зацікавлень, однак оцінюватимуть насамперед логічність, послідовність, лексичну й граматичну правильність мовлення, здатність підтримувати чи починати розмову, уміння висловлювати свої уподобання, переконувати, дискутувати тощо. Тривалість усної частини іспиту, яка складатиметься із монологу претендента та діалогу претендента з екзаменатором, не перевищуватиме 20 хвилин.

Загальний час для виконання роботи орієнтовно складатиме 120 хвилин.

Зразок іспитової роботи доступний на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови.