Українську поетесу Ліну Костенко номінують на Нобеля

19 березня легендарній українській письменниці та поетесі Ліні Костенко виповнився 91 рік.

Ліна Костенко є моральним авторитетом для багатьох українців, її називають “совістю нації”.

Вона одна з небагатьох культурних діячів країни, яка відмовилась отримувати звання Герой України.

Цього року її хочуть номінувати на Нобелівську премію з літератури, повідомляє BBC.

Таке рішення напередодні підтримав Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.

“Підтримаємо для номінації на присудження Нобелівської премії з літератури у 2022 році кандидатуру української поетки та письменниці Ліни Костенко”, – написала заступниця голови фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук у Facebook.

Нобель і українці

Розмови щодо висування на Нобеля Ліни Костенко ідуть давно.

Виявляється, у 1967 році кандидатуру поетеси пропонували на отримання нагороди. У списку з 70 авторів також були прізвища Павла Тичини та Івана Драча.

Їхні імена зазначені в документах, які у 2017 році оприлюднила Шведська академія наук. Адже вся документація Нобелівського комітету тримається в секреті саме протягом 50 років.

Твори Костенко перекладалися словацькою, французькою, білоруською, англійською, естонською, італійською, німецькою мовами.

Українських письменників і поетів впродовж ХХ століття неодноразово номінували на Нобелівську премію з літератури. Однак це жодного разу не увінчалося успіхом. Згадаймо Івана Франка, Миколу Бердяєва, Олеся Гончара, Уласа Самчука, Івана Багряного, Миколу Бажана і Василя Стуса.

Життя як позиція

Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 у Ржищеві Київської області. Була активною учасницею дисидентського руху.

Ліну Костенко називають беззаперечним моральним авторитетом, бо у 1965 році вона підписала лист-протест проти арештів української інтелігенції та виступила на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті.

Поетеса відмовилася від звання Героя України, кажучи, що ці нагороди “як політична біжутерія”, їй не потрібні, адже в неї є ім’я.

У 2010 році вона видала свій перший роман “Записки українського самашедшого”.

З початку війни на сході України письменниця приєдналася до гуманітарної акції “Другий фронт АТО” і передавала на фронт збірки своїх поезій.

Ліна Костенко – почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів.