Збирають усіх своЇх: у Тернополі вкотре відбудеться масштабний мистецький фестиваль

«Зробити сучасну культуру потребою українців» – саме так визначають місію міжнародного мистецького «Фестивалю «Ї». Вже восьмий рік організатори фестивалю у Тернополі збирають у місті на кілька днів найвідоміших письменників, літераторів та музикантів не лише України, але й світу для презентації книг, музичних альбомів, картин, кінострічок та проведення дискусій чи просто цікавих розмов.

За словами співзасновника фестивалю Василя Томчишина, минулого року через карантинні обмеження захід провести не вдалося, та й цьогоріч дати доводилося змінювати не раз. Все ж, з 16 по 20 червня, на цілих п’ять днів, Тернопіль стане справжньою мистецькою столицею України. 

Програма 8-го фестивалю «Ї» дуже насичена, а локації визначені у центральній частині міста. Новизною фестивалю цього року є співпраця з Палацом Кіно та театром «Актора і ляльки» у Тернополі, тож на учасників чекає круте кіно та лялькова вистава, розповіли організатори.

«Унікальність цього фестивалю полягає в поєднанні різноманітних жанрів мистецтва. Так, ми можемо говорити про те, що література відіграє в програмі ключову роль, найбільше подій пов’язані саме з нею, але ми завжди намагаємося робити так, аби всі жанри об’єднувалися між собою. На рівні літератури представлені і музика, і живопис, художні виставки, і кіно, і театр. По днях у нас синхронізувалися події. До прикладу, 16 червня основна локація – бібліотека «Літературне Тернопілля» і ми робимо акцент саме на авторах і представниках з Тернопільщини. Також локація «На пошті», де будуть поетичні марафони. А вже 17 червня дивитимемося  кіно»,- зазначив директор «Мистецького фестивалю «Ї» Юрій Матевощук.

Стрічки для фестивалю підібрані теж не випадково, зазначила тимчасова виконувачка обов’язків керівника КП «Тернопільська кінокомісія» Олеся Виговська. Серед інших, покажуть фільм молодого режисера з Тернополя Максима Мельника «Однокласники» та вже визнану в світі кінострічку «З України до Голлівуду», у якій, зокрема, йдеться про слід Тернопільщинив американській кіноіндустрії. До міста також завітає режисер фільму – Станіслав Сукненко.

За словами директора «Мистецького фестивалю «Ї», 85% авторів, музичних гуртів та художників були погоджені ще півтори роки тому. Вже традиційно, до Тернополя приїде Максим Кідрук з анонсом нового роману, Юрій Андрухович, Юрко Іздрик, вперше – Марк Лівін та багато інших. Також можна буде насолодитися музикою популярних українських гуртів  «Vivienne Mort» та Kalush. Статус міжнародного фестивалю підтвердять гості з Польщі.

 «8-ий мистецький фестиваль «Ї» став для нас викликом, тому що ми маємо певну мрію – організувати книжковий ярмарок. Так, зараз карантинні умови дозволили нам провести лише 5 днів фестивалю, але можну точно сказати, що буде і дев’ятий фестиваль, який ми поєднаємо з ярмарком, бо Тернополю дуже не вистачає саме цієї атмосфери»,- поділився планами Юрій Матевощук.

Станом на сьогодні, доступні для продажу близько 150 квитків, які будуть потрібні тільки на локацію тернопільського драмтеатру. На решту локацій, а це бібліотеки, гастрокластер «На пошті», театр «Актора і ляльки» та Палац Кіно – вхід вільний.