Чи відкриють музей у Тернопільському замку?

Про відкриття музею міста у Тернопільському замку говорять ще з 2015-го року. Саме тоді депутати міськради затвердили «Програму збереження, відновлення та популяризації історико-культурної спадщини Тернополя». Проте, досі там знаходиться спортивна школа.

Про музей у замку знову заговорили під час засідання постійної комісії облради з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та розвитку громадянського суспільства. Щоправда, йшлося не про вищезазначений Музей міста Тернополя, а про обласний художній музей.

Директор обласного художнього музею Ігор Дуда розповів, що у 1991 році планували розмістити музей у приміщеннях замку. І вже була готова проектно-кошторисна документація про його реставрацію для потреб музею, але на реалізацію проекту не було коштів. Приміщення у якому зараз перебуває художній музей не пристосоване для музейної установи та й уже замале для нього, – зазначив директор. Тому вкотре підняв питання перед обласною радою.

«Теперішнє  приміщення на вулиці Крушельницької, 1 надавали  тимчасово. Це був павільйон-прибудова, де мав бути магазин, і в цьому продуктовому магазині музей функціонує донині», – розповів директор ТОХМ Ігор Дуда.  

Відсутність відповідного приміщення обмежує можливості музею, оскільки за роки його діяльності, кількість експонатів значно зросла.

«Діяльність музею ми починали із 552 експонатів, а сьогодні маємо їх понад 9 тисяч. Наші фондосховища переповнені, і ми виставляємо тільки 3-4% експонатів, є проблема з їхнім зберіганням. Приміщення ніби велике – 543 м², але зараз нам для нормального функціонування треба 1,5 тисячі м². Ми не маємо книгосховища, а наша бібліотека налічує понад три тисячі  примірників журналів і книг, не маємо лекційного та актового залів, гардеробу, камери схову, читального залу. Приміщення архіву переповнене, а реставраційна майстерня розміщується у меморіальному залі Діонізія Шолдри. До того ж, територію перед нашим фасадом забудували кав’ярнями, кіосками з меблями, Бог знає чим ще, і нас майже не видно»,- додає керівник музею.

Проектну документацію про пристосування замку під художній музей  розробили ще у 1992 році.

«Вона оплачена облрадою і перебуває в управлінні архітектури і містобудування або вже передана в обласний архів. Це мала бути реконструкція споруди, а не просто ремонт, але не вистачило коштів. Другий варіант – збудувати нове приміщення. Наш музей чи не єдиний в Україні, який не має власного приміщення», – нарікає Ігор Дуда.

Наразі замок-комунальна власність міста Тернополя. Тож, рішення про розміщення обласного художнього музею в замку залежить від міської ради.