За що і кому дякувати?

“Дякую” – здається нам дуже простим, але водночас воно є й дуже сильним словом. Ми звикли дякувати за послугу, допомогу, або й без вагомої причини, просто тому, що хочемо. Сьогодні, 11 січня, відзначають Всесвітній день “Дякую”. Ми спробували з’ясувати, як з’явилося це слово в Україні та за що і кому дякували наші предки. 

Для висловлення вдячності кожен народ має свої слова. Наприклад, болгари й македонці кажуть “благодаря”, серби – “хвала” або “захваљивати”, у хорватів це відбувається за допомогою “hvala” й “zahvaljujem”. Ми ж у таких випадках говоримо “спасибі” чи “дякую”. Спасибі українці вживають “для вираження, висловлення вдячності за зроблене добро, виявлену увагу і т. ін.”.

Як пише “Український інтерес”, це слово виникло в резульаті злиття вислову “спаси Бог”, із яким ще й відбулася відповідна фонетична видозміна. У писемних пам’ятках воно фігурує, починаючи з XVI століття. 

Олександр Пономарів пояснює, що слово “спасибі” не можна кваліфікувати як кальку з російської мови. По-перше, це слово наявне в словнику за редакцією Бориса Грінченка, а там росіянізмів немає. По-друге, воно наявне в творах усіх класиків української літератури. По-третє, входить до багатьох словосполучень фразеологічного й нефразеологічного типу. Ось кілька фразеологізмів із ним: за спасибі – “без платнІ” ; за простибі (простибіг) – “даром”); спасибі й за це (те), спасибі й на цьому (тому) – “добре, що хоч так”; спасибі і простибі (простибіг) – “щиро дякую”; і спасибі не скаже – “хтось не виявить найменшої вдячності кому-небудь за щось”; сказати спасибі – “подякувати”. Є в нашому розмовному мовленні також і зменшено-пестлива форма спасИбоньки.

За допомогою дієслова дякувати ми висловлюємо подяку, сигналізуємо, що вдячні за щось. У цього слова “родичів” значно більше: вдяка, вдячливий, вдячний, вдячність, віддяка, віддячити, віддячливий, завдяки, завдячити, завдячливість, здякуватися, надякуватися, невдяка, невдячний, невдячник, невдячність, подяка, подякувати, подячний, роздякуватися. До речі, не варто пов’язувати наведені слова з дяком (“служитель православної церкви, що допомагає священику під час богослужіння; псаломщик”) і не сплутувати дЯкувати з дякувАти – “бути дяком”.

Переважно, пише видання “Спадок” слов’яни дякували, складали дяку:

  • батькам – найріднішим у світі людям, які стільки всього найкращого вклали в нас із самого малечку;
  • чоловікові чи дружині – найдорожчій людині, яка крокує пліч-о-пліч з нами по життю;
  • своїм дітям – великим чи маленьким, дорослим чи не дуже – за те, що вони у нас найкращі, бо вони наші, рідні;
  • Богу – який подарував життя, здоров’я, весняний день чи літній захід сонця, осінній дощ чи зимовий морозець;

Всесвітній день “Дякую” покликаний нагадати людям про те, наскільки важливі хороші манери та ввічливість.

Ініціатива створити день, присвячений вдячності, надійшла від ЮНЕСКО та ООН.

У цей день у всьому світі проводять веселі конкурси, флешмоби, благодійні акції. Ви також можете долучитися до святкування, сказавши щирі слова подяки своїм друзям, близьким і рідним за те, що вони цінують і люблять вас.