Бути надійним тилом та дбати про себе: у громадах  України розповіли, як створюють продовольчі запаси

Минулого року Україні вдалося забезпечити харчуванням 400 мільйонів людей по всьому світу. Впродовж багатьох років саме наша держава була надійним постачальником зерна для інших країн. Зараз ситуація кардинально змінилася. І поки тривають переговори щодо можливостей експорту зернових з України, нам тут також варто як ніколи пильно і відповідально поставитись до власної продовольчої безпеки. Це питання сьогодні стає дедалі актуальнішим і його обговорюють на різних рівнях. Днями своїми напрацюваннями та досвідом у вирішенні продовольчих проблем на спеціальній конференції ділилися представники влади, місцевого самоврядування з різних куточків України та експерти. Обговорення ініцювали Міністерство розвитку громад та територій України спільно з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА». Майданчик надав Український кризовий медіа-центр. 

Захід України зараз достойно тримає тил та намагається дбати не лише про мешканців своїх територій, а й допомагати регіонам, де ведуться активні бойові дії. Допомога потрібна і військовим, і цивільному населенню. Тож, в різних областях на Заході зараз намагаються створювати максимально великі продовольчі запаси, щоб мати можливість забезпечити необхідним не лише свої громади, а й допомогти тим, хто живе біля лінії фронту.

Зокрема, Золочівська громада Львівської області передала землю невеликими шматками в користування дрібним фермерам. Наразі вони розчищають землю, яка роками не використовувалася, та готують її до посівної. Згодом урожай зможуть переробити на борошно у місцевих млинах і забезпечити мешканців продуктами – про це розповів голова Золочівської громади Ігор Гриньків. Він також додав, що зараз громада, керівником якої він є, вже допомагає громаді-тезці у Харківській області, яка, до слова, системно страждає від обстрілів. Допомагають на Львівщині і ВПО. Зараз, наприклад, шукають партнерів, щоб облаштувати домівки для людей, які втратили своє житло через війну.

Волинь, попри воєнну небезпеку в своєму регіоні, також дбає про запаси. До прикладу, Вишнівська громада наразі працює над створення власної програми продовольчої безпеки. Цей регіон розташований близько до кордону із Республікою Білорусь, що, звичайно, викликає певні побоювання, але голова громади Віктор Сущик каже, що цьогоріч в аграрній галузі намагались задіяти максимально великі площі: «Сільська рада віддала в оренду 520 га земель не найкращої якості, проте аграрії змогли її обробити та зібрати врожай».

І не лише західні регіони України стають надійними тилом для нашої армії. 

Голова Балтської громади на Одещині Сергій Мазур розповів, що, на жаль, цьогоріч урожайність на 30% менша, порівняно із минулим роком. Але попри все, громада встигає підтримувати захисників України та мешканців деокупованих територій. Зокрема, з регіону вже передали більше 200 тонн питної води на Миколаївщину, а з місцевого бюджету виділили понад 7 мільйонів гривень на закупівлю продуктів.

«У Балтській громаді не залишилося жодного гектару землі, яка не була засіяна. Землі колишніх колгоспів було передано в користування з однією метою – отримати врожай. Наразі громада працює над тим, аби посилити спроможності у переробці зернових на борошно, зокрема задля збільшення виробничих потужностей наявних сільськогосподарських підприємств та створення нових», – зазначає Сергій Мазур. 

Варто зазначити,  що українські аграрії зіткнулися з проблемою реалізації своїх товарів за цінами, які дозволять принаймні закінчити збір урожаю без боргів. 

«На сьогодні для аграрних виробників головне – не тільки виростити продукцію, але й реалізувати її за цінами, які б давали можливість хоча б повернути витрачені кошти на цю продукцію, і далі продовжувати готуватися до посівів, збирання уже пізніх культур. Уряд і держава мають бути гравцем на ринку сільськогосподарської продукції і намагатися викупити за максимальними цінами, які можуть дозволити. Це дало б можливість забезпечити продовольчу безпеку на рівні держави. А те, що ми можемо зробити на рівні місцевого самоврядування: прийняття програм, купівля та складання запасів, – ми робимо», – каже голова Лубенської громади Полтавської області Олександр Грицаєнко. 

Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода заявив, що Уряд шукає шляхи вирішення проблем фермерів, аграріїв та підприємців. Зокрема, прийняли план зі забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану. Це комплекс дій, який передбачає моніторинг стану продовольчої безпеки і сільськогосподарської інфраструктури в цілому, надання підтримки виробникам харчових продуктів, надання адресної допомоги соціально вразливим категоріям населення і централізований контроль за цінами на продукти.