Відомого українського кардинала Йосифа Сліпого згадували у Тернополі 

17 лютого минуло 130 років з Дня народження визначного церковного діяча, українського кардинала, уродженця Тернопільщини  – кардинала Йосифа Сліпого. Людини незламної сили духу, любові до рідної землі та Божого слова. 

Народився у маленькому селі Заздрість Тернопільської області. Був главою Української греко-католицької церкви і політв’язнем у Радянському Союзі. Йосиф Сліпий провів у таборах ГУЛАГу – 18 років, і навіть там йому  вдавалось правити Служби Божі та висвячувати священиків, і навіть одного єпископа – Василя Величковського, який згодом очолив греко-католицьку церкву. Сліпий знав літургію напам’ять.

Про його діяльність та внесок в українське державотворення говорили вчора в курії Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.

Ми маємо таке своєрідне, фамільярне ставлення до патріарха, бо він – наш земляк. А відповідно й обов’язки  у нас перед ним більші. Йдеться про вшанування пам’яті Йосифа Сліпого, популяризацію його особи та його свідчень для всіх українців”, – каже вікарій Тернопільсько-Зборівської архиєпархії о. Віталій Козак.

Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк називає Йосифа Сліпого “виразником ідеї вільної та незалежної України” у часи радянського терору. 

У другій половині двадцятого століття, здається неможливо знайти особу, яка б дорівнялася до нього, як до людини, яка стільки зробила для духовності та культури України. Він пройшов одні з найскладніших випробувань – голод, зневагу, тортури, і залишився людиною віри. Крім того, Йосиф Сліпий був науковцем і прагнув розвивати українську науку. Свідченням цього є заснування ним Українського католицького університету в Римі. В той час, коли в Україні не можна було говорити про нашу історію та національні надбання. Він заснував товариство Святої Софії  в різних куточках світу, яке й до сьогодні є носієм української думки”, – каже о. Теодор Мартинюк. 

Саме іменем Йосифа Сліпого назвали Тернопільську духовну семінарію. Ректор семінарії о. Іван Римар каже, Йосиф Сліпий є зразком мудрого наставника та доброго друга. 

Постать Йосифа Сліпого ще потребує досліджень, пізнання його праць і діяльність. Він мав тверду вдачу та стійкий характер, але ніколи не скупився на вияви любови. Тогочасні семінаристи називали розмови з ним “духовними купелями”. Патріарх казав, що віра та наука, то є тих два крила, якими має оперувати священик у своїх проповідях. Знаково, що наша семінарія носить ім’я Йосифа Сліпого, бо на його прикладі можна виховати покоління священиків, готових до всіх викликів перед церквою та українським народом”. 

Додамо, у місті та області вже запланували ряд заходів впродовж року, щоб гідно вшанувати пам’ять патріарха. Серед них, міжнародна конференція, молодіжні духовні вікенди та прощі до місць духовної віднови на Тернопільщині. Детальніше про них – читайте у наших матеріалах згодом.