8 тисяч гривень щороку: як учасникам бойових дій з Тернопільщини отримати гарантовані виплати

Усім учасникам бойових дій, ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань в Україні передбачена щорічна разова виплата, у розмірі  п’яти мінімальних пенсій. Ще у 1998 році народні депутати прийняли Закон України, який це визначив. Однак Кабмін, своєю Постановою, практично, дозволив виплачувати у 7 разів менше. Чому це незаконно та що робити тим, хто не отримав своїх коштів – далі у матеріалі. 

Українське законодавство передбачає ряд пільг учасникам бойових дій. Зокрема, щорічну разову виплату до 5 травня, яку, на жаль, військовим доводиться виборювати навіть у судах. Адже замість, гарантованих Законом України 8 845 гривень, АТОвці, афганці та учасники ООС отримали, наприклад, у 2021-му році, лише 1 491 гривню. 

У Кабміні ж вирішили, що краще розмір допомоги встановлювати щороку, виходячи з наявних фінансових ресурсів держави. А от Конституційний суд з цим не погодився і дані зміни визнав неконституційними. Попри це, ветерани і сьогодні отримують допомогу в неповному обсязі. 

Про можливість та реальну практику отримання таки восьми тисяч гривень нам розповіли в місцевому центрі надання безоплатної правової допомоги, куди часто і звертаються ветерани. До прикладу, голова громадської організації “Спілка учасників бойових дій АТО Кременецького району” Іван Білосевич каже, без звернення до суду не обійтися. 

Спершу ветерану чи учаснику бойових дій треба звернутися в управління соціального захисту населення, отримати від них відмову, її пояснять тим, що нема фінансування. Тоді звертатися до суду. Ми робимо це з допомогою центру безкоштовної правової допомоги і виграємо суд. Тоді управління соціального захисту населення зобов’язують виплатити ті 8 тисяч, але треба ставати в чергу, бо коштів ж не передбачає держава. Тільки після рішення суду, на наступний рік, вже формується бюджет для управління з врахуванням витрат і на виплати ветеранам. Все дуже затягнуто, але, якщо мати терпіння, то реально”, – розповідає Іван Білосевич.

За словами заступниці начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Світлани Нужди, якщо такі справи доходять до суду, то всі вони будуть виграшними для позивача. 

Особам, які звертались за отриманням такої допомоги у повному розмірі за 2020 рік вже здійснено виплати. Для тих, хто звертався у 2021 році, наразі ще тривають суди. Але сподіваємося, що і длях рішення будуть позитивними, бо позиція Верховного суду, в таких випадках, спрямовує на винесення позитивних рішень, адже закон має вищу силу, ніж будь-які інші підзаконні акти. Недостатність чи відсутність фінансування не є підставою для невиплати восьми тисяч гривень чи винесення негативного рішення в суді”, – каже Світлана Нужда.

Тобто, фактично, отримати гарантовану законодавством допомогу можна, запевняють і ветерани. 

Ми не подаємо звернення до виконавчого комітету, бо він просто заблокує рахунки управління. Відразу до суду, а він у цій справі має бути на боці позивача. Це справді дуже довго все відбувається. Я ще досі не отримав своїх виплат, хоча суд був минулого року. І не всюди знають про ці виплати. Ми активно заговорили про це тільки в 2020 році, хоча Закон ж ще за 98-ий рік. По далеких селах досі нічого не чули про грошову допомогу від держави. З тридцяти людей, які до нас звернулися, вже восьмеро отримали гроші”, – додає Іван Білосевич. 

Додамо, до Тернопільського міського центру з надання безоплатної правової допомоги у 2021 році звернулися 712 ветеранів та учасників бойових дій.