Кількість повідомлень збільшується: тернополянам розповіли, як захистити себе від домашнього насильства

На Тернопільщині зростає кількість повідомлень про факти домашнього насильства. У поліції кажуть, це не через те, що побільшало таких випадків, а тому, що все більше потерпілих починають таки звертатися за допомогою. 

Різноманітні інформаційні кампанії, які діють в Україні, привертають увагу громадськості до проблеми подолання насильства за ознакою статі, торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми. Однією з таких є – «16 днів проти насильства».Акція розпочалася 25 листопада і триватиме до 10 грудня.

Як захистити себе від домашнього насильства, яку допомогу можуть отримати потерпілі та, яке покарання загрожує кривдникові, ми розпитали вінспектора відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Тернопільської області Ігоря Івасіва.

За його словами, важливо знати, у яких формах може проявлятися домашнє насильство та що ним не є: 

«Виділяють чотири форми домашнього насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Як визначення  це протиправні дія або бездіяльність, а також погрози їх вчинення, у формах, що я назвав, які здійснюються у визначеному колі осіб, незалежно від місця їх проживання. Але не треба зловживати цим терміном і  плутати його з конфліктом. Наприклад, чоловік з жінкою не поділили, скажімо, пульт від телевізора і між ними виникла суперечка. Якщо вони спільно знайдуть рішення цього конфлікту і на цьому він припиниться, то все в межах норми. Але, якщо відбуватиметься ця суперечка регулярно і якийсь з партнерів буде здійснювати тиск на іншого, то це вже насильство». 

За таких обставин радять звертатися у поліцію. Завикликами за фактом домашнього насильства працює спеціальна реагування. Як зазначив Ігор Івасів, поліція не єдина установа, куди можна спершу звернутися та повідомити, що ви стали свідком чи жертвою домашнього насильства і при цьому зберегти приватність. У списку таких установ –міський центр соціально-психологічної допомоги, медичні заклади, соціальна служба захисту дітей та молоді. 

«Іноді буває так, що особа, яка написала заяву, що щодо неї було здійснено домашнє насильство, але хоче зберегти сім’ю, і заяву забирає. Все одно, група, яка виїжджає на виклик, документує факт вчинення домашнього насильства, що далі тягне за собою відповідальність», – пояснює інспектор. 

Щодо покарання, то адміністративна відповідальність передбачає: штраф 170-340 грн, громадські роботи 30-40 годин або арешт до 7 діб. Кримінальна ж відповідальність загрожуєгромадськими роботами 150-240 годин, арештом до 6 місяців та обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 2 років. 

Окрім цього, до порушника можуть застосовувати спеціальні приписи.

«Терміновий заборонний та обмежувальний припис. Перший встановлюється на строк до 10 діб і має на увазі заборону контактувати з постраждалою особою та зобов’язання залишиться місце проживання постраждалої особи. Обмежувальний припис встановлюється в судовому порядку на більші терміни, до 6 місяців. Це не лише заборона контактувати фізично, але й переписуватися, телефонувати, через третіх осіб вимагати зустрічі і так далі», – каже Ігор Івасів. 

Діти, які стали жертвами чи свідками домашнього насильства теж можуть звертатися до поліції за допомогою. 

«Якщо дитина каже про проблему комусь із дорослих, родичам, наприклад, а вони не реагують, то це теж тягне за собою відповідальність. У такому випадку дитина може звернутися до працівників школи чи безпосередньо у поліцію», –розповідає правоохоронець. 

Держава передбачила для постраждалих від домашнього насильства безкоштовну психологічну реабілітацію. У поліції кажуть, що наразі групи, які надаватимуть такі послуги – проходять навчання. 

Також при Управлінні патрульної поліції Тернопільської області діють просвітницькі проєктидля привернення уваги до проблеми домашнього насильства. Йдеться про різні тренінги та акції.

«Зокрема, в рамках «16 днів проти насильства» передбачено багато цікавих заходів. Крім того, діє проєкт «Шкільний офіцер поліції». Наші працівники розповідають школярам про булінг та протидію йому»,  зазначив Ігор Івасів. 

Номер телефону патрульної поліції – 102

Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації:

0 800 500 335 або 386 (короткий номер з мобільного).

Національна дитяча “гаряча лінія”:

0 800 500 225 або 772 (для дзвінків з мобільного).

Безкоштовні консультації електронною поштою:

[email protected]