До Дня української мови та писемності в одному з музеїв Тернополя відкрили унікальну виставку

У Тернoпільськoму обласному краєзнавчoму музеї, окрім іншого, зберігають унікальні книжкoві артефакти. За деякі з них колекціонери готові заплатити десятки тисяч доларів. До Дня ж української мови та писемності для всіх охочих в музеї дають можливість подивитися на оригінальні речі за ціною вхідного квитка. 

Серед історичних цінностей на виставці “Таємниці давнього письма” представлені: масивна скляна чорнильниця з рельєфним орнаментом, яка належала майстрові різьби по дереву Степану Батюку; чорнильниця-невиливайко, датована 1950 рр., її особливість у тому, що навіть, якщо перевернути її, чорнило не виллється; гусячі пера; пісківниця для осушування чорнила; грифельна дошка з чорного сланцю; учнівський зошит з німецької мови, що датується 1896 р. 

Шкільне давнє приладдя було окрасою будь-якого письмового столу. Наявність його у будинках свідчила про грамотність та освіченість його власника. На жаль, зараз такі приладдя з ужитку вийшли і їх можна побачити лише на виставках”,- розповідає старша наукова співробітниця відділу фондів Галина Васильцьо. 

Особливу увагу у музеї радять звернути на стародруки. Тут тимчасово експонують книги, видані у 1722-1759 рр. Ставропігійським братством у Львові. Одна з них оздоблена мініатюрою, присвяченою архієпископу Леону Шептицькому, прапрадіду відомого митрополита Андрія Шептицького. 

На постійно діючих виставках у музеї теж можна поглянути на цікаві знахідки, пов’язані з писемністю та книговиданням. 

Зокрема, Євангеліє 1690 року, Апостол 1630 року, зошити і фото учнів перших україномовних шкіл на Тернопільщині. 

Виставку вже встигла відвідати тернопільська студентка Міла Орлик. 

У музеї я не вперше, і щоразу захоплююся усім, що тут показують та розповідають. Думаю, важливо сьогодні відвідувати такі виставки, бо саме письмо якось відходить на другий план, скоро ми взагалі перестанем писати, а будемо лише друкувати. Рукописних книг вже й немає, але треба пам’ятати, з чого все починалося”, – ділиться враженнями дівчина. 

Подивитися на стародруки та давнє шкільне приладдя може кожен охочий до кінця листопада. 

До слова, День української мови та писемності щорічно відзначають 9 листопада в День пам’яті преподобного Нестора Літописця, його скульптура теж представлена у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.