Покинути рідний дім та родину: в Тернополі презентували переклад книги Іди Фінк про події Голокосту

Історія великої трагедії маленьких людей – так можна описати книгу “Сад відступає” польсько-ізраїльської письменниці Іди Фінк. Історія трагедії цілих сімей євреїв, одиноких простих робітників і дітей, які жили у Збаражі, Тернополі, Львові та околицях. Книгу з польської переклала Наталка Римська і презентувала її у Тернополі.

У книзі «Сад відпливає» зібрані короткі оповідання про життя і виживання євреїв під час Голокосту та після війни.

Голокост відбувався отак з дня на день. Тобто, це не була єдина якась акція, яка от звалилася на голову, приголомшувала людей і вони далі якось жили. Ні, це впліталося у щоденне життя. І оте входження страшної трагедії, жаху, яким був Голокост у буденність, надзвичайно добре описано в оповіданнях Іди Фінк. Сучасним українцям вони можуть пояснити процес, події, які приводять людину до рішення покинути власний дім та родину”, – розповідає про книгу Наталка Римська. 

Сама Іда Фінк родом зі Збаража, з дому Ландау, її батько був знаним лікарем. Під час війни дівчина втекла разом з молодшою сестрою до Польщі. Свою вимушену втечу з рідного дому описала в книзі «Подорож», що вийшла 2017 року,  її українською переклала теж Наталка Римська. Історії своїх близьких друзів, рідних, які вдалося зібрати після війни, Іда описала у “Сад відпливає”. 

Книга за обсягом наче не велика і, якщо говорити про мову, якою вона написана (польською-ред.), то вона наче не складна. Коли я вперше взялася її перечитувати, то мені здалося, що її можна перекласти швидко, але це не так. Емоційне згущення у тих текстах настільки потужне, що я мусила робити перерви”, – зізнається Наталка Римська.

У Тернополі перекладену книгу презентували в креативному кластері “На пошті”. На захід прийшла й тернополянка Ліля. Дівчина розповіла, що “Сад відпливає” ще не читала, але після розповідей перекладачки обов’язково це зробить:

Насправді події, описані у книзі, надзвичайно важливо пам’ятати та вивчати. Мене цікавить тема Голокосту, хочу знати про неї більше, бо це частинка історії мого краю, хто б там що не казав”. 

Іда Фінк так і не повернулася до рідного Збаража до кінця життя. Проте, за ініціативи місцевих істориків та активістів, 2021 рік на Тернопільщині визнано роком Іди Фінк. Упродовж двох днів, 22 – 23 жовтня, у Збаразькому замку відбудеться фестиваль пам’яті письменниці “Повернення Іди Фінк”.