Слід Тернопільщини в Голлівуді: у Тернополі триває «Мистецький фестиваль «Ї»

17 червня завершився другий безкоштовний день 8-го «Мистецького фестивалю «Ї» у Тернополі. Програма була присвячена українському кінематографу, усі події відбувалися у кінотеатрі “Злата”.

Гостем фестивалю був автор та режисер Станіслав Сукненко, який презентував свою книгу «З України до Голлівуду», за мотивами якої зняли однойменний фільм українською та англійською мовами. Автор розповів про видатних українців, які жили в Америці та працювали над створенням голлівудських фільмів.

Як розповів Сукненко, щонайменше п’ятеро героїв його фільму – з Тернопільщини. Найбільш знакова постать із них – Люба Кеске, родом із Теребовлянщини. Вона зробила кар’єру від простої працівниці до віцепрезидента компанії «Метро-Голдвін-Майєр».

«Ви, тернополяни, маєте чим пишатися. Родом з Підгаєччини був один із геніальних художників Володимир Титла. Він намалював персонажів до таких мультфільмів як: «Білосніжка і семеро гномів», «Фантазія», «Дамбо». А Володимир Палагнюк, більш відомий як Джек Пеланс ніколи не приховував свого українського походження, навіть мріяв зіграти Тараса Бульбу. У 1992 році Пеланс-Палагнюк отримав «Оскар» за фільм «Міські піжони». Тато його був родом із Тернопільщини»,- каже Станіслав Сукненко.

Автор також зізнався, що вже назбирав матеріали для нової книги, яка буде присвячена українцям у європейському кінематографі. 

«Коли я починав роботу над книжкою, я не думав, що в Голлівуді було стільки українців, які стануть основою такої книжки. Мені вдалося знайти більше, ніж сто людей і я продовжую пошуки. Люди по всьому світу радіють, коли їх співвітчизники отримують високі нагороди та визнання. Українці все це давно мають, просто ми про це не знали»,ділиться автор.

Сукненко також зазначив, що книга і фільм покликані налагодити культурну дипломатію між Заходом та нами і всьому світу показати відому-невідому Україну.

Щодо Фестивалю Ї, то наступні 3 дні місцем проведення стане Тернопільський драмтеатр. Вхід на події протягом 18-20 червня буде платним. Квитки можна придбати за посиланням. Також доступні й одноденні квитки.


Завдяки підтримці низки органів місцевого самоврядування, вхід для пенсіонерів, учасників бойових дій, людей з І та ІІ групами інвалідності (з супроводжуючим, за потреби) та дітей до 7 років у супроводі батьків – безкоштовний. Для отримання квитка потрібно показати на місці відповідне посвідчення для підтвердження особи. 

Усю програму подій можна побачити на сторінці фестивалю. 

Хедлайнерами наступних днів стануть: музичний проєкт Сергія Жадана “Лінія Маннергейма” та гурти Vivienne Mort та Kalush. На літературну сцену завітають Юрій Андрухович, Юрій Іздрик, брати Капранови, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Галина Крук, Мар’яна Савка, Дара Корній, Дмитро Лазуткін, Марк Лівін, Олександр Ірванець та ще понад 25 інших відомих письменників.