Ситуація в Індії: майже 350 тисяч щодня заражаються коронавірусом

Пандемія коронавірусної хвороби з усією силою обрушилась на Індію. Слабка система охорони здоров’я країни не витримує. У деяких регіонах катастрофічно бракує кисню для пацієнтів.

В Індії – майже 350 тисяч нових випадків зараження коронавірусом на день. Кожні чотири хвилини в столиці країни Делі помирає людина, повідомляє BBC

Загальна кількість заражених Covid-19 майже 20 млн людей, за цим показником Індія посідає друге місце після США.

Трупи померлих від коронавірусу спалюють прямо на вулиці через брак місць у моргах та крематоріях.

У північному штаті Утар-Прадеш деякі лікарні вивісили на вулицях написи “Кисню немає”. У столиці штату, місті Лакхнау, лікарні попросили пацієнтів виїхати й шукати місце для лікування десь іще.

Родичі хворих у відчаї чекають у величезних чергах до центрів заправки киснем. Одному з заводів у місті Хайдарбард довелося винайняти охоронців, аби ті хоч трохи вгамовували натовп.

Зазвичай медичні заклади споживають близько 15% кисню в країні, решту залишають для промислового використання. Але зараз 90% направляють саме на лікарні, розповідають в місцевому міністерстві охорони здоров’я. І цього все одно замало.

Під час першої хвилі пандемії, коли чимало проблем вже стали очевидними, в Індії щодня додавалося по 90 тисяч нових хворих.

Всього два тижні тому, на початку квітня, щоденний приріст складав близько 144 тисяч нових пацієнтів. Наразі він вже перетнув позначку в 300 тисяч.

Штат Махараштра – один із найбільш постраждалих від пандемії регіонів Індії. На нього припадає близько третини від усіх активних випадків захворювання.

У штаті щодня виготовляють близько 1 200 тонн кисню, але для того, щоб задовольнити попит, потрібно щонайменше 1 500 – 1 600 тонн. Якщо ситуація й надалі погіршуватиметься, – ще більше.

“Ніхто не знає, коли все це закінчиться. Думаю, навіть уряд не міг такого передбачити”, – каже доктор Шинде.

Деяким штатам все ж вдалося підготуватися до ситуації. У штаті Керала, наприклад, зараз є надлишки кисню – його відправляють в інші регіони.

Але такі міста як Делі та інші штати не мають власних кисневих заводів і тому змушені покладатися на імпорт.

У той час як Індія потерпає від нового спалаху, Китай, США, більша частина Західної Європи, а також частина Африки та південно-східної Азії протягом останніх двох тижнів реєстрували зниження смертності.

Наскільки гірше може стати?

На жаль, протягом наступних кількох тижнів ситуація значно погіршиться”, – попереджає пан Галлахер.

“Урок, який ми засвоюємо раз за разом, полягає в тому, що стрибок у кількості випадків призводить до стрибка кількості смертей кілька тижнів”, – говорить він.

“Навіть якби Індія могла миттєво зупинити розповсюдження вірусу, то смертність продовжуватиме зростати в геометричній прогресії, оскільки вже є стільки заражених. Звичайно, немає жодних ознак зменшення кількості нових інфекцій – як довго буде продовжувати зростати кількість випадків, залежатиме від успіху карантину і темпів імунізації”.

Слід зазначити, що Індія ще не досягла найбільшої кількості випадків захворювання та смертності – до цього часу США зареєстрували 32 мільйони випадків та 572 000 смертей, згідно з даними Ресурсного центру коронавірусу Джонса Хопкінса станом на понеділок (26 квітня).

Також Індія не очолює списки хворих та смертей на мільйон населення – більша частина Європи та Латинської Америки повідомляє про значно більшу кількість.

Але саме чисельність індійського населення та різке збільшення кількості випадків та смертей викликають таке занепокоєння.

“Ми ніколи не бачили такої ситуації, коли система охорони здоров’я не може впоратися з поточною кількістю хворих на тлі постійного різкого збільшення нових випадків захворювання”, – розповів ВВС Гаутам Менон, професор фізики та біології та експерт з моделювання інфекційних хвороб.

Коли медичні служби не справляються, люди вмирають з різних причин у значно більшій кількості – смерті, які не відображаються у статистиці коронавірусу.

Крім того, постачальники медичних послуг в Індії також мають набагато більші проблеми в охопленні свого величезного населення, і багато індійців взагалі не мають доступу до медичної допомоги.

Нова загроза?

Умови в Індії не сприяють глобальній боротьбі з ковідом.

“Висока кількість та щільність населення в Індії є ідеальним інкубатором для мутацій цього вірусу”, – говорить Раві Гупта, професор клінічної мікробіології з Кембриджського університету.

Якщо вірусу дати час на мутацію в таких ідеальних умовах, це може значно подовжити та посилити тяжкість пандемії у всьому світі.

Нові варіанти вірусу з Великої Британії, Бразилії та Південної Африки вже спричинили проблеми під час цієї пандемії, поширившись по всьому світу, і професор Менон попереджає про появу нових штамів у Індії.

“Відомо, що деякі з них пов’язані з ділянками білку шипа, які дозволяють вірусам краще прикріплюватися до клітин, а також зменшувати зв’язування антитіл”, – каже він.

“Неможливо по-справжньому зупинити поширення варіантів. Наразі варіант B.1.617 (який вперше був виявлений в Індії) вже зафіксували у низці країн за межами Індії, швидше за все, в результаті завезення”.

Професор Менон попереджає, що віруси продовжуватимуть мутувати і розвиватимуться, щоб уникнути імунітету, який може дати попередня інфекція або щеплення.

Питання зараз полягає в тому, як швидко це може статися.

“З наших спостережень за багатьма варіантами по всьому світу ми знаємо, що SARS-CoV-2 може мутувати, щоб досягти більшої трансмісивності. Наразі ми вважаємо, що вакцини все ще мають бути ефективними проти цих нових варіантів, але це може змінитися в майбутньому”.