Тернополяни потерпають від безпритульних собак, а вакцини від сказу -немає

Тернополяни, яких покусали  безпритульні собаки, нарікають на відсутність вакцини від сказу.  Чи можливо в Тернополі придбати вакцину?

Люди розповідають, що на вулицях міста їх вкусили собаки. Тварини не домашні, впіймати їх не вдалось. За допомогою одразу звертались до травмпункту, а там їх “втішили”: вакцини немає, шукайте самотужки.«Прошу про допомогу! Можливо, хтось бачив в районі «Аляски» зграйку собак,  — пише Надія Костюченко в соціальній мережі. — Один з них, чорного кольору, покусав мене! Потрібна будь-яка інформація про місце перебування. Якщо собака здох протягом 10 днів, це означає, що мав сказ. Також, можливо, хтось підкаже, де в Тернополі є вакцина від сказу?»

Виявилось, що з такою проблемою в Тернополі стикнулась не одна жінка. Людей кілька — і це тільки ті, про яких журналісти дізнались. Усі потерпілі оббивають пороги медустанов у пошуках порятунку та хоча б вакцини від сказу. А її, як виявилось, — немає. Люди розповідають, які сім кіл пекла вже довелось пройти. І світла в кінці тунелю досі немає.

«Мене вкусив собака, біля базарчику на 15 Квітня, — поділилась  Христя Біловус в соціальній мережі. –  Вони тут цілими зграями ходять. З травмпункту відправили до сімейного лікаря і сказали чекати на вакцину. Щоправда, не зазначили, скільки саме часу триватиме це очікування».

Жінка зверталась до всіх дотичних служб, навіть дійшла до гарячої лінії МОЗ. Там дали номер телефону, куди в Тернополі звертатися та цікавитись наявністю вакцин. У департаменті охорони здоров’я жінці відповіли, мовляв, вакцини немає. Хочете — шукайте собі в інших областях, а хочете – в Інтернеті.

Жінка також подзвонила на гарячу лінію в Львівський центр громадського здоров’я. Там сказали, що в них вакцина є, проте немає договору з Тернопільською областю.«Що це абсурд? Чому в нас нема вакцини, адже кошти на таке виділяють з держбюджету, — обурюється пані Христина. — Після цього я знов поїхала в травмпункт. Там нічого нового не дізналася, відправили до завідуючого, але його я не дочекалася. Знову доведеться їхати…»

Вакцини у Тернополі дійсно ніде придбати. Це підтвердив директор КНП «Тернопільська міська комунальні лікарня швидкої допомоги»  Ярослав Чайківський.

«Звертаються люди, що ніде немає вакцини – її дійсно немає, – каже Ярослав Чайківський. — Ні в травмпункті, ні в лікарні, ні в Тернополі, ні в Україні загалом. Проблема існує на державному рівні. Раніше користувались вакциною, яку виробляли у воюючій з нами країні. Зараз від неї відмовились. Це проблема, яку й справді медики вирішити не можуть. Пацієнтам справді рекомендують шукати самотужки. Донедавна така була у Києві. Хтось замовляє і привозять з-за кордону, каже він. — Куди звертатись людям, питаєте? На гарячу лінію МОЗ. Можна в Національну службу здоров’я, адміністрацію Президента, хоча це навряд чи вирішить проблему. Зараз така у кількох людей. До цього правдами-неправдами давали раду».

Довідка

Сказ — вірусна, смертельна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням вакцини людям та вакцинацією тварин. Людям вірус сказу зазвичай передається при укусі заражених тварин, причому у 99% випадків джерело інфікування — собаки.

Сказ завжди смертельний. Проте правильна та своєчасна допомога до розвитку захворювання дає 100% шанс врятуватися.

З укусами тварин треба обов’язково звернутися у лікарню. Там мали би ввести антирабічні імуноглобуліни/сироватки. Вони вводяться разом з вакциною проти сказу, якщо є підтвердження, що тварина заражена вірусом.